Vernissage: 16. Juni 2022, 18.00–21.00 Uhr
Kunsthaus Centre d’art Pasquart Biel, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Weitere Festivalorte:
La Voirie, Dachstock der Alten Krone, Le Singe, Espace Libre

Thursday

16.6.2022

18:00 – 21:00

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Live Performances & Speeches
18:15 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar

18:30 Official Speeches

18:50 Murat-Mevlana Temel, Mots de passes incantatoires à l’usage des enfants d’immigré.x.s turcophones, part I

19:15 Mona Louisa-Melinka Hempel, 'stājiNG|stay·juhz

20:30 Mercedes Borguńska, about time

With works by Lejla Bajrami, Stefano Benini, Silvan Birkner, Mercedes Borguńska, Aglaia Brändli, Ruth Buck, Arunà Canevascini, Camille Decrey, Sara Di Addezio Catella, Kevin Eason, Weronika Grzes, Samuel Haettenschweiler, Mona Louisa-Melinka Hempel, Laura Mietrup, Aurélien Perdreau, Charles Wrapner, Tobias Rüetschi, Paula Sanchez Mugas, Lilian Schütz, Murat-Mevlana Temel, Samuel Trümpy, Linda Wunderlin, Karel Ziehli


Opening

FRI - TUE

17.-21.6.2022

11:00 – 18:00

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71 / Dachstock Alte Krone, Obergasse 1, 2502 Biel/Bienne

with Lejla Bajrami, Stefano Benini, Mercedes Borguńska, Aglaia Brändli, Ruth Buck, Arunà Canevascini, Kevin Eason, Weronika Grzes, Samuel Haettenschweiler, Mona Louisa-Melinka Hempel, Laura Mietrup, Murat-Mevlana Temel, Samuel Trümpy, Linda Wunderlin

Diploma Show

11:00 – 18:00

Espace Libre, Seevorstadt 73, 2502 Biel / Bienne

with Silvan Birkner, Aglaia Brändli, Camille Decrey, Sara Di Addezio Catella, Lilian Schütz, Murat-Mevlana Temel, Karel Ziehli

Salon Littéraire

11:00 – 18:00

Fountains in Biel at Brunnenplatz / Ring / NMB / Kirchgässli-Schmiedengasse / Ancienne Couronne

Camille Decrey, Schwimmwörter, Public Installation, Holzstücke, 3-Schichtplatte Fichte, Gravure au laser

Schwimmwörter

Friday

17.6.2022

11:00 – 16:15

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Performances

11.00 & 15.00 Mona Louisa-Melinka Hempel, staging | stages, Performance on traces of performances

16:00 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar, Performance

Kunsthaus Centre d’art Pasquart

12:00 – 13:00

La Voirie, Brunngasse 1 & Dachstock Alte Krone, Obergasse 1, 2502 Biel

Sound Installation & Performances

12.00 Aurélien Perdreau, Résonance [ombre intérieure], Sound Performance

17.00 - 19.00

Treppenhaus & Dachstock Alte Krone, Obergasse 1, 2502, Biel/Bienne

17.00 - 19.00 Mercedes Borguńska, view with a room, Camera obscura performative installation, Tower room Alte Krone

17.00 Tobias Rüetschi, decentralized composition #1, Temporary Sound Installation / Concert, Treppenhaus Alte Krone

18.00 Paula Sanchez Mugas, Entregame el anzuelo de los días, Performative Installation, Dachstock Alte Krone

18.40 Tobias Rüetschi, decentralized composition #1, Temporary Sound Installation / Concert, Treppenhaus Alte Krone

La Voirie & Dachstock Alte Krone

19:00 – 21:00

Le Singe, Untergasse 21, 2502 Biel

Literary Readings in French and German with

Silvan Birkner: Kammerflimmern
Aglaia Brändli: Sauerland
Camille Decrey: Impressions de la Huus
Sara Di Addezio Catella: Pourquoi n’existe-t-elle plus, la glace que je mangeais quand j’étais enfant?
Lilian Schütz: Nowhere
Murat-Mevlana Temel: Mots de passes incantatoires
Karel Ziehli: La fille à la bicyclette rouge

Le Singe

Saturday

18.06.2022

10:00 – 14:30

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Performances

10.00 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar, Performance

11.00 Mercedes Borguńska, about time, Performance

11.20 Mona Louisa-Melinka Hempel, staging | stages, Performance on traces of performances

12.00 Murat-Mevlana Temel, Mots de passes incantatoires à l’usage des enfants d’immigré.x.s turcophones, part I, Performance

12.30 Murat-Mevlana Temel, Mots de passes incantatoires à l’usage des enfants d’immigré.x.s turcophones, part II, Performance, Brücke / Unterer Quai

14.00 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar, Performance

Kunsthaus Centre d’art Pasquart

15:00

Espace Libre, Seevorstadt 73, 2502 Biel / Bienne

Salon Littéraire with readings in German and French with Silvan Birkner, Aglaia Brändli, Camille Decrey, Sara Di Addezio Catella, Lilian Schütz, Murat-Mevlana Temel, Karel Ziehli

Espace Libre

17:00 – 18:45

Treppenhaus & Dachstock Alte Krone, Obergasse 1 / La Voirie, Brunngasse 1, 2502 Biel/Bienne

Sound Installations & Performances

17:00 - 18:00 Mercedes Borguńska, view with a room, Camera obscura performative installation, Tower room Alte Krone

17.00 Tobias Rüetschi, Temporary Sound Installation / Concert, decentralized composition #1, Treppenhaus Alte Krone

18.00 Aurélien Perdreau, Résonance [ombre intérieure], Sound Performance, La Voirie

Dachstock Alte Krone & La Voirie

19:00 – 21:00

Le Singe, Untergasse 21, 2502 Biel/Bienne

Revue Performance

19.00 Charles Wrapner, Drag in red., Revue Performance

Le Singe

Sunday

19.06.2022

11:00 – 15:45

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Performances

11.00 & 15.00 Mona Louisa-Melinka Hempel, staging | stages, Performance

14.00 Mercedes Borguńska, about time, Performance

15.30 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar, Performance

Kunsthaus Centre d’art Pasquart

16:00

Espace Libre, Seevorstadt 73, 2502 Biel / Bienne

Salon Littéraire with readings in German and French with Silvan Birkner, Aglaia Brändli, Camille Decrey, Sara Di Addezio Catella, Lilian Schütz, Murat-Mevlana Temel, Karel Ziehli

Espace Libre

18:00 – 20:00

La Voirie, Brunngasse 1 & Dachstock Alte Krone, Obergasse 1, 2502 Biel

Performance & Sound Installation

11.30 Aurélien Perdreau, Résonance [ombre intérieure], Sound Performance, La Voirie

18:00 - 20:00 Mercedes Borguńska, view with a room, Camera obscura performative installation, Tower room Alte Krone

18.00 Murat-Mevlana Temel, Mots de passes incantatoires à l’usage des enfants d’immigré.x.s turcophones, part III, Performance

19.00 Paula Sanchez Mugas, Entregame el anzuelo de los días, Performative Installation

19.40 Tobias Rüetschi, decentralized composition #1, Temporary Sound Installation / Concert, Treppenhaus Alte Krone

La Voirie & Dachstock Alte Krone

Vernissage: 16. Juni 2022, 18.00–21.00 Uhr
Kunsthaus Centre d’art Pasquart Biel, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Weitere Festivalorte:
La Voirie, Dachstock der Alten Krone, Le Singe, Espace Libre

Thursday

16.6.2022

18:00 – 21:00

Opening

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Live Performances & Speeches
18:15 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar

18:30 Official Speeches

18:50 Murat-Mevlana Temel, Mots de passes incantatoires à l’usage des enfants d’immigré.x.s turcophones, part I

19:15 Mona Louisa-Melinka Hempel, 'stājiNG|stay·juhz

20:30 Mercedes Borguńska, about time

With works by Lejla Bajrami, Stefano Benini, Silvan Birkner, Mercedes Borguńska, Aglaia Brändli, Ruth Buck, Arunà Canevascini, Camille Decrey, Sara Di Addezio Catella, Kevin Eason, Weronika Grzes, Samuel Haettenschweiler, Mona Louisa-Melinka Hempel, Laura Mietrup, Aurélien Perdreau, Charles Wrapner, Tobias Rüetschi, Paula Sanchez Mugas, Lilian Schütz, Murat-Mevlana Temel, Samuel Trümpy, Linda Wunderlin, Karel Ziehli


FRI - TUE

17.-21.6.2022

11:00 – 18:00

Diploma Show

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71 / Dachstock Alte Krone, Obergasse 1, 2502 Biel/Bienne

with Lejla Bajrami, Stefano Benini, Mercedes Borguńska, Aglaia Brändli, Ruth Buck, Arunà Canevascini, Kevin Eason, Weronika Grzes, Samuel Haettenschweiler, Mona Louisa-Melinka Hempel, Laura Mietrup, Murat-Mevlana Temel, Samuel Trümpy, Linda Wunderlin

11:00 – 18:00

Salon Littéraire

Espace Libre, Seevorstadt 73, 2502 Biel / Bienne

with Silvan Birkner, Aglaia Brändli, Camille Decrey, Sara Di Addezio Catella, Lilian Schütz, Murat-Mevlana Temel, Karel Ziehli

11:00 – 18:00

Schwimmwörter

Fountains in Biel at Brunnenplatz / Ring / NMB / Kirchgässli-Schmiedengasse / Ancienne Couronne

Camille Decrey, Schwimmwörter, Public Installation, Holzstücke, 3-Schichtplatte Fichte, Gravure au laser

Friday

17.6.2022

11:00 – 16:15

Kunsthaus Centre d’art Pasquart

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Performances

11.00 & 15.00 Mona Louisa-Melinka Hempel, staging | stages, Performance on traces of performances

16:00 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar, Performance

12:00 – 13:00

La Voirie & Dachstock Alte Krone

La Voirie, Brunngasse 1 & Dachstock Alte Krone, Obergasse 1, 2502 Biel

Sound Installation & Performances

12.00 Aurélien Perdreau, Résonance [ombre intérieure], Sound Performance

17.00 - 19.00

Treppenhaus & Dachstock Alte Krone, Obergasse 1, 2502, Biel/Bienne

17.00 - 19.00 Mercedes Borguńska, view with a room, Camera obscura performative installation, Tower room Alte Krone

17.00 Tobias Rüetschi, decentralized composition #1, Temporary Sound Installation / Concert, Treppenhaus Alte Krone

18.00 Paula Sanchez Mugas, Entregame el anzuelo de los días, Performative Installation, Dachstock Alte Krone

18.40 Tobias Rüetschi, decentralized composition #1, Temporary Sound Installation / Concert, Treppenhaus Alte Krone

19:00 – 21:00

Le Singe

Le Singe, Untergasse 21, 2502 Biel

Literary Readings in French and German with

Silvan Birkner: Kammerflimmern
Aglaia Brändli: Sauerland
Camille Decrey: Impressions de la Huus
Sara Di Addezio Catella: Pourquoi n’existe-t-elle plus, la glace que je mangeais quand j’étais enfant?
Lilian Schütz: Nowhere
Murat-Mevlana Temel: Mots de passes incantatoires
Karel Ziehli: La fille à la bicyclette rouge

Saturday

18.06.2022

10:00 – 14:30

Kunsthaus Centre d’art Pasquart

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Performances

10.00 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar, Performance

11.00 Mercedes Borguńska, about time, Performance

11.20 Mona Louisa-Melinka Hempel, staging | stages, Performance on traces of performances

12.00 Murat-Mevlana Temel, Mots de passes incantatoires à l’usage des enfants d’immigré.x.s turcophones, part I, Performance

12.30 Murat-Mevlana Temel, Mots de passes incantatoires à l’usage des enfants d’immigré.x.s turcophones, part II, Performance, Brücke / Unterer Quai

14.00 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar, Performance

15:00 – 10:10

Espace Libre

Espace Libre, Seevorstadt 73, 2502 Biel / Bienne

Salon Littéraire with readings in German and French with Silvan Birkner, Aglaia Brändli, Camille Decrey, Sara Di Addezio Catella, Lilian Schütz, Murat-Mevlana Temel, Karel Ziehli

17:00 – 18:45

Dachstock Alte Krone & La Voirie

Treppenhaus & Dachstock Alte Krone, Obergasse 1 / La Voirie, Brunngasse 1, 2502 Biel/Bienne

Sound Installations & Performances

17:00 - 18:00 Mercedes Borguńska, view with a room, Camera obscura performative installation, Tower room Alte Krone

17.00 Tobias Rüetschi, Temporary Sound Installation / Concert, decentralized composition #1, Treppenhaus Alte Krone

18.00 Aurélien Perdreau, Résonance [ombre intérieure], Sound Performance, La Voirie

19:00 – 21:00

Le Singe

Le Singe, Untergasse 21, 2502 Biel/Bienne

Revue Performance

19.00 Charles Wrapner, Drag in red., Revue Performance

Sunday

19.06.2022

11:00 – 15:45

Kunsthaus Centre d’art Pasquart

Kunsthaus Centre d’art Pasquart, Seevorstadt 71, 2502 Biel

Performances

11.00 & 15.00 Mona Louisa-Melinka Hempel, staging | stages, Performance

14.00 Mercedes Borguńska, about time, Performance

15.30 Stefano Benini, BENINILLIFICAZIONE, ausnahmsweise wiederholbar, Performance

16:00 – 10:10

Espace Libre

Espace Libre, Seevorstadt 73, 2502 Biel / Bienne

Salon Littéraire with readings in German and French with Silvan Birkner, Aglaia Brändli, Camille Decrey, Sara Di Addezio Catella, Lilian Schütz, Murat-Mevlana Temel, Karel Ziehli

18:00 – 20:00

La Voirie & Dachstock Alte Krone

La Voirie, Brunngasse 1 & Dachstock Alte Krone, Obergasse 1, 2502 Biel

Performance & Sound Installation

11.30 Aurélien Perdreau, Résonance [ombre intérieure], Sound Performance, La Voirie

18:00 - 20:00 Mercedes Borguńska, view with a room, Camera obscura performative installation, Tower room Alte Krone

18.00 Murat-Mevlana Temel, Mots de passes incantatoires à l’usage des enfants d’immigré.x.s turcophones, part III, Performance

19.00 Paula Sanchez Mugas, Entregame el anzuelo de los días, Performative Installation

19.40 Tobias Rüetschi, decentralized composition #1, Temporary Sound Installation / Concert, Treppenhaus Alte Krone